Naar de inhoud

Gids

Starterspremie in Kortrijk: de aantrekkingspremie uitgelegd

Kortrijk betaalt nieuwe winkels en ambachten in zijn handelskernen. Horeca en overnames vallen erbuiten.

Door , COO

6 min lezen
Starterspremie Kortrijk: de pagina Aantrekkingspremie op de site Onderneem in Kortrijk
Op deze pagina
  1. 01Welk bedrag in welke zone
  2. 02Aan welke voorwaarden je voldoet
  3. 03Eerst de vergunning
  4. 04Hoe de aanvraag verloopt
  5. 05Wat Kortrijk verder biedt
  6. 06Rekenvoorbeeld: een conceptstore in de Doorniksestraat
  7. 07Kortrijk naast andere steden in West-Vlaanderen
  8. 08Voor je tekent
  9. 09Ambachten en Handmade in Belgium
  10. 10Na de premie
  11. 11Wat de premie niet doet

Het korte antwoord

In Kortrijk heet de starterspremie de aantrekkingspremie. Wie een winkel of ambacht opent in een handelskern, krijgt 10.000 euro in zone A van het centrum, 5.000 euro in zone B (centrum, Overleie en Doorniksewijk) en 2.500 euro in de kernen van de deelgemeenten. Horeca en de overname van een bestaande zaak komen niet in aanmerking, en je baat de zaak minstens drie jaar uit.

Kortrijk wil zijn handelskernen gevuld houden met winkels en ambachten. Daarom betaalt de stad, via Onderneem in Kortrijk, een aantrekkingspremie aan ondernemers die er een nieuwe vestiging openen. Het is geen premie voor elke starter: ze geldt voor een winkel of ambacht, in een vergund handelspand, in een afgebakende zone. Deze gids zegt welke zone welk bedrag oplevert, aan welke voorwaarden je moet voldoen, hoe de aanvraag verloopt, en wat Kortrijk verder biedt aan starters.

Welk bedrag in welke zone

ZoneWaarAantrekkingspremie
Zone Ade kern van Kortrijk Centrum10.000 euro
Zone B, stadde kernen van Kortrijk Centrum, Overleie en Doorniksewijk5.000 euro
Zone B, deelgemeentende kernen van de deelgemeenten2.500 euro

De zones staan op de kaarten in een bijlage bij het reglement. Ook een handelaar die van buiten een kerngebied naar binnen verhuist, kan de premie krijgen. Wie binnen een kerngebied verhuist en daarbij een pand in zone A of B leeg laat staan, niet.

Aan welke voorwaarden je voldoet

Voor de aanvraag:

  • Je opent een handelszaak in een bestaand, stedenbouwkundig vergund handelspand in een handelskerngebied, en niet in een handelsgeheel.
  • Je hoofdactiviteit valt onder de handelsactiviteiten van het reglement, of je bent een ambacht met een erkenning van de FOD Economie of het label Handmade in Belgium van UNIZO.
  • Horeca komt niet in aanmerking, net zomin als de overname van een bestaande zaak.
  • Je hebt een huurcontract of aankoopakte die langer dan een jaar loopt.
  • Je hebt een financieel plan voor drie jaar en werkt met een erkende boekhouder, accountant of bedrijfsrevisor, ook drie jaar na de premie.

Na de uitbetaling:

  • Je baat de zaak minstens drie jaar uit.
  • Binnen zes maanden ben je effectief open, met vaste openingstijden, minstens vier dagen en twintig uur per week.
  • De stad mag communiceren over je premie. In de Etalage, een reeks van de stad, vertellen zaken als een tapijtwinkel in de Doorniksestraat en een traiteur in de Leiestraat hoe ze de premie gebruikten.

Eerst de vergunning

In veel gevallen heb je een omgevingsvergunning nodig, bijvoorbeeld als het pand van horeca of kantoor naar handel gaat, voor werken aan de gevel of voor een uithangbord. Kortrijk vraagt dat je die aanvraag doet voor je de premie aanvraagt, en dat je het dossiernummer of het bewijs dat je geen vergunning nodig hebt bij je aanvraag voegt. Informeer vooraf bij Team BMW van de stad.

Hoe de aanvraag verloopt

  1. Vraag aan binnen zes maanden na het ondertekenen van je huurcontract of de aankoopakte, via het digitale formulier.
  2. Voeg toe: een beschrijving van je project, het geregistreerde huurcontract of de akte, en je financieel plan voor drie jaar.
  3. Binnen 45 dagen hoor je of je dossier volledig is; ontbreekt er iets, dan heb je 30 dagen om het te bezorgen.
  4. Het college beslist over de toekenning en het bedrag, en de stad maakt een overeenkomst op. Ben je het niet eens, dan kan je binnen 30 dagen beroep aantekenen.
  5. Vraag de betaling aan binnen 90 dagen na de overeenkomst. Wie te laat is, verliest de premie.
  6. Het college beslist binnen 60 dagen over de betaling; daarna volgt de overschrijving binnen twee maanden, voor zover er budget is. Is het budget op, dan kan de betaling naar het volgende jaar schuiven.

De drie zones

Drie zones, drie bedragen

  1. Zone Akern Kortrijk Centrum10.000euro aantrekkingspremieVoor een winkel of ambacht in een vergund handelspand, met een huurcontract van meer dan een jaar.
  2. Zone B, stadkernen Kortrijk Centrum, Overleie en Doorniksewijk5.000euro aantrekkingspremieDezelfde voorwaarden; horeca en overnames komen niet in aanmerking.
  3. Zone B, deelgemeentende kernen van de deelgemeenten2.500euro aantrekkingspremieJe baat de zaak minstens drie jaar uit, vier dagen en twintig uur per week.

Wat Kortrijk verder biedt

RegelingVoor wieWat
Kortrijk Kiemtopstartende ondernemers, met of zonder begeleiding van een partnereen werkplek in het vroegere ziekenhuis aan de Reepkaai: drie ateliers, zes bureaus, drie flexplekken, voor 75 tot 100 euro per maand of 7,50 tot 10 euro per dag, van 1 oktober 2026 tot minstens juli 2028
Projectsubsidie handelscomitéseen straatcomité van minstens drie handelaarstot 1.000 euro per project, 100 procent van de kosten, tot 2.000 euro per jaar; 1.500 euro bij hinder door werken

Kortrijk Kiemt is geen premie maar een goedkope plek om te testen: partners als Unizo, Starterslabo, Designregio, Hangar K, Howest, KU Leuven Kulak, UGent en Vives begeleiden er starters, en de stad organiseert er events en opleidingen. Wie daarna een winkel opent in een handelskern, kan alsnog de aantrekkingspremie aanvragen.

Rekenvoorbeeld: een conceptstore in de Doorniksestraat

StapBedrag of termijn
Zonezone B, Doorniksewijk
Aantrekkingspremie5.000 euro
Aanvraagbinnen zes maanden na het huurcontract
Openbinnen zes maanden, minstens vier dagen en twintig uur per week
Verplichtingdrie jaar uitbaten, met een erkende boekhouder

Had dezelfde winkel een pand in de kern van het centrum gehuurd, zone A, dan was het 10.000 euro. Was het een koffiebar, dan niets: horeca valt buiten de aantrekkingspremie.

Kortrijk naast andere steden in West-Vlaanderen

StadPremie voor een nieuwe winkelHorecaBijzonder
Kortrijk2.500 tot 10.000 euronietook ambachten met een erkenning of het label Handmade in Belgium
Roeselare10.000 euro in het kernwinkelgebied5.000 eurouitbetaling in drie schijven
Brugge5.000 euro in de binnenstad en Zeebruggejadubbel voor een buurtwinkel, plus 10.000 voor een leegstaand pand op de lijst
Waregem1.000 euro voor promotie en marketingmet een publiek toegankelijke ruimteextra premies voor leegstand, kernversterking en buurtwinkels

Kortrijk springt eruit door de hoge premie in zone A, maar sluit horeca uit. Wie een koffiebar of restaurant opent, kijkt beter naar Roeselare of Brugge, of naar de projectsubsidie voor handelscomités in Kortrijk zelf.

Voor je tekent

  • Vraag de kaart van de zones op en kijk in welke zone je pand ligt.
  • Vraag Team BMW of je een omgevingsvergunning nodig hebt, en dien die aanvraag eerst in.
  • Zorg dat je huurcontract langer dan een jaar loopt en geregistreerd is.
  • Zoek een erkende boekhouder; die heb je drie jaar nodig volgens het reglement.

Ambachten en Handmade in Belgium

De aantrekkingspremie is niet alleen voor winkels. Ook een ambacht komt in aanmerking: een schoenmaker, een juwelier die zelf maakt, een meubelmaker met een winkel. Je toont dan een erkenning van de FOD Economie of het label Handmade in Belgium van UNIZO. Voor een ambacht is je verhaal je sterkste marketing: laat zien hoe je werkt, met foto's en een korte video in je winkel, op je site en in je profiel.

Na de premie

De premie wordt betaald als er budget is, en in de drie jaar daarna let de stad op je openingsuren. Hou je uren in je profiel en op je site gelijk met wat je in je aanvraag opgaf, en zeg het je klanten als ze veranderen.

Wat de premie niet doet

De premie helpt bij je opstartkosten; klanten brengt ze niet. In Kortrijk zoeken klanten ook in het Frans, met 'Courtrai' in plaats van Kortrijk, en de regio telt veel klanten uit Wallonië en Noord-Frankrijk. Zet voor je opening klaar:

Wat een eerste site kost, staat bij website laten maken prijs; hoe marketing voor een Kortrijks bedrijf werkt, op onze pagina over een marketingbureau in Kortrijk. Wat andere steden geven, lees je in het register van onze gids over de starterspremie, en wat steden betalen voor de renovatie van een pand in premie handelspand.

Vragen over de aantrekkingspremie

Hoeveel is de starterspremie in Kortrijk?

De aantrekkingspremie bedraagt 10.000 euro in zone A, 5.000 euro in zone B (centrum, Overleie, Doorniksewijk) en 2.500 euro in de kernen van de deelgemeenten.

Krijgt een horecazaak de aantrekkingspremie?

Nee. Horeca kan geen beroep doen op de aantrekkingspremie.

Krijg ik de premie als ik een bestaande zaak overneem?

Nee. Een overname van een bestaande handelszaak komt niet in aanmerking.

Wanneer moet ik de premie aanvragen?

Uiterlijk zes maanden na het ondertekenen van je huurcontract of het verlijden van de aankoopakte, en na je aanvraag voor een eventuele omgevingsvergunning.

Website laten maken

Je Kortrijkse zaak zichtbaar vanaf dag een

Kortrijk vraagt dat je zaak minstens drie jaar open blijft. VBS helpt je die jaren met klanten te beginnen: een eerste site vanaf 1.500 euro, een Google Bedrijfsprofiel dat klopt voor de opening, en als je ook Franstalige klanten hebt, pagina's in het Frans. Ons kantoor ligt op ongeveer 35 minuten van Kortrijk.

  • Een site met je aanbod, uren en adres
  • Je profiel klaar op de openingsdag
  • Een Franse versie voor klanten over de taalgrens

Hoe we dat aanpakken, lees je bij Website laten maken.

Open je in Kortrijk?

Vertel ons wanneer en waar je opent. We zorgen dat je zaak online te vinden is, ook voor Franstalige klanten.

Optioneel, als je liever gebeld wordt.

Wat wil je bereiken, en wat staat er al?

We gebruiken je gegevens alleen om je te antwoorden.